7 شغلی که پوشیدن دستکش ایمنی در آنها الزامی است

در این مطلب قصد داریم 7 شغلی که پوشیدن دستکش ایمنی در آنها الزامی است را بررسی کنیم. دستان ما وظایف بسیاری بر عهده دارند، از غذا خوردن و رانندگی گرفته تا یادداشت برداری و غیره. به همین دلیل است که محافظت از آنها را باید در هر شغل و حرفه‌ای در اولویت قرار دهیم، به خصوص در مشاغلی که دستان در آنها در معرض خطر زیادی قرار می‌گیرند.

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط اداره آمار ایالات متحده آمریکا، آسیب‌ها و بریدگی‌های دست و انگشتان حدود 20 درصد از کل آسیب‌های محیط کار را شامل می‌شوند. در برخی از صنایع این آمار به 80 درصد نیز می‌رسد. همین موضوع اهمیت توجه به امنیت دستان و محافظت از آنها را نشان می‌دهد. در ادامه به معرفی این مشاغل می‌پردازیم.

صنایع نفت و گاز

اولین مورد از 7 شغلی که پوشیدن دستکش ایمنی در آنها الزامی است، مشاغلی هستند که به حوزه صنایع نفت و گاز مربوط می‌شوند. افراد فعال در این زمینه از جمله آسیب پذیرترین اقشار در برابر آسیب‌های مربوط به دست به شمار می‌روند. به طوری که آمار این آسیب‌ها در این افراد به 50 درصد می‌رسد.

همچنین برای کسانی که در قسمت‌های مرتبط با تاسیسات فعالیت می‌کنند این آمار به 80 درصد هم می‌تواند برسد. به همین دلیل استفاده از دستکش برای آنها اهمیت زیادی دارد تا از برخورد ضربه، بریدگی و پارگی، سوختگی و برخورد با هر ماده شیمیایی جلوگیری شود.

اپراتورهای ماشین آلات و تجهیزات سنگین

دومین مورد از 7 شغلی که پوشیدن دستکش ایمنی در آنها الزامی است، اپراتورهای ماشین آلات و تجهیزات سنگین هستند. استفاده از ابزارهای برقی، چکش‌های بزرگ برای تخریب یا پروژه‌های راه سازی و ساختمان سازی، استفاده از ماشین آلات سنگین و غیره همگی می‌توان دست و انگشت افراد را تهدید کنند.

معمولا به این افراد توصیه می‌شود که از دستکش‌های ضد لرزش استفاده کنند. افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند در معرض خطر ابتلا به آسیب‌های مزمنی مانند سندرم ارتعاش دست و بازو قرار دارند. این بیماری که به عنوان  HAVS نیز شناخته می‌شود بر سیستم عصبی مرکزی افراد تاثیرگذار است.

7 شغلی که پوشیدن دستکش ایمنی در آنها الزامی است

مکانیکی

مکانیک‌ها قطعات و لوازم سنگینی بلند می‌کنند، در فضاهای تنگ کار می‌کنند، با ورق‌ها و سایر ابزار آلات فلزی کار می‌کنند، با مواد شیمیایی و قابل اشتعال در تماس هستند و غیره. تمامی این موارد سبب می‌شود که استفاده از دستکش برای آنها به یک اجبار تبدیل شود.

برق کاری

چهارمین مورد از 7 شغلی که پوشیدن دستکش ایمنی در آنها الزامی است، برق کاری است. استفاده از دستکش‌های نارسانا برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی و سوختگی‌های شدید بسیار تاثیرگذار است. همچنین سبب پیشگیری از خستگی دست نیز می‌شود.

جوشکاری

سوختگی‌های ناشی از گرما یا جرقه از مهمترین خطراتی هستند که جوشکاران را تهدید می‌کنند. به همین دلیل باید حتما از دستکش در کار خود استفاده کنند. آنها در خطر مواجهه با صدمات ناشی از برق یا مواد شیمیایی نیز هستند و به همین دلیل باید از تجهیزات ایمنی کارا و مناسب استفاده کنند.

استفاده از دستکش ایمنی

چوب بری و نجاری

چوب بری و نجاری در بین 7شغلی که پوشیدن دستکش ایمنی الزامی است، احتمالا از خطرناک‌ترین‌ها محسوب شوند. این افراد با اره و انواع و اقسام ابزارهای سنگین و همچنین احتمال سقوط درختان سر و کار دارند. دستکش‌های آنها باید ضد برش و مقاوم در برابر لرزش باشد. همچنین باید از آسیب‌های ناشی از هر گونه ضربه یا سقوط اجسام سنگین روی دست جلوگیری کند.

گروه‌های امداد و نجات

آخرین مورد از 7شغلی که پوشیدن دستکش ایمنی برای آنها الزامی است، افرادی هستند که در حیطه امداد و نجات فعالیت دارند. این افراد سلامتی و امنیت خود را برای نجات دیگران به خطر می‌اندازند. دستکش‌های آنها باید ضد حریق، مقاوم در برابر رطوبت، ضد برش و ضد ضربه باشند. آنها باید بتوانند به راحتی و بدون سر خوردن دست، طناب یا شلنگ‌های آتشنشانی را در دست بگیرند. همچنین این دستکش‌ها نباید عملکرد دست آنها را محدود کنند.

کلام آخر

در این مطلب به معرفی 7 شغلی که پوشیدن دستکش ایمنی در آنها الزامی است پرداختیم. اگر در این مشاغل فعالیت می‌کنید استفاده از دستکش را باید در اولویت خود برای شروع به کار قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
مهم:باتوجه به نوسانات شدید ارزی در کشور تا ثبات وضعیت، امکان ثبت سفارش به صورت آنلاین وجود ندارد و فقط فروش تلفنی فعال است.09126050934
+
بستن
مقایسه