استفاده از محصولات ایمنی استاندارد در محل کار یکی از عوامل جدایی ناپذیر از صنایع مختلف است  و خرید کفش کار مناسب از مهم ترین اقدامات اولیه هر کار. خطرات موجود در کارگاه ها، کارخانه ها و معادن در صورت بروز می توانند جبران ناپذیر باشند. هر کارفرمایی وظیفه دارد ایمنی کارگر و کارمند خود را در محل کار تضمین کند. یکی از روش های تضمین ایمنی، استفاده از تجهیزات ایمنی است.

1_کفش کار استاندارد بخرید

خرید کفش کار استاندارد، یکی از مهم ترین ها  در تهیه تجهیزات کارگاهی می باشد که استاندارد های زیادی برای آن جود دارد. برای هر شغل و نوع کاری این استاندارد ها متفاوت است.

چند نمونه از مواردی که باید برای خرید کفش کار در نظر گرفت:

  • رطوبت
  • الکتریسیته
  • لغزش
  • برش
  • سقوط اشیا
  • دما
  • مواد شیمیایی
  • فضای باز یا بسته

طبق تحقیقات انجام شده 31 درصد از کل آمار آسیب های غیر کشنده در محل کار را سقوط کارگران تشکیل داده است. خرید کفش کار استاندارد ضد لغزش، عامل مهم جلوگیری از این آسیب های احتمالی است که در صورت تهیه آن هم کارگر و هم کارفرما محیط کار بهتری را تجربه می کنند. مثل تمام تجهیزات دیگر برای خرید کفش کار نیز قبل از تهیه باید تمام استاندارد های آن را مورد برسی قرار بگیرد تا با نیاز شما مطابقت داده شود.

کفش کار استاندارد  EN ISO 20345 :

خطرات مکانیکی ، مقاومت در برابر لغزش ، خطرات حرارتی، رفتار ارگونومیک و… از استاندارد هایی است که در این کفش رعایت شده است. بالاترین و سختگیرانه ترین استاندارد موجود در کفش ایمنی استاندارد همین مورد است که همچنان هر ساله در حال به روزرسانی و توسعه می باشد.

پیشنهاد می شود برای خرید کفش کار مناسب و استاندارد برای کارگران، با خود آن ها مشورت شود. چرا که ممکن است مواردی برای شما واضح نباشد اما کارگر ها هر روز با آن سر و کار داشته باشند.

بعد از تایید و گذر کردن محصول از آزمایش های لازم برای تشخیص یک کفش ایمنی استاندارد EN ISO 20345، این عدد همراه با نشان CE روی کفش درج می شود. این کد یک عدد 2 یا 3 رقمی است که بیان کننده خصوصیات ایمنی کفش می باشد. کفش هایی که در تست ضربه 200 ژولی دوام آورده باشند کد آن ها با حرف S ، و کفش هایی که در تست ضربه 100 ژولی دوام آورده اند کد آن ها با حرف P شروع می شود.

سایر رتبه بندی استاندراد  EN ISO 20345جهت خرید کفش کار
C
:  رسانایی
A:  آنتی استاتیک
I:  عایق در برابر برق
HI:  عایق در برابر گرما
CI:  عایق در برابر سرما
E: پاشنه جاذب انرژی
AN:  محافظت از مچ پا
HRO:  کفی مقاوم در برابر حرارت
WR:  کفی ضد آب
WRU: رویه ضد آب
M:  حفاظت از استخان میانی پا
CR:  رویه ضد برش

2- کفش نامناسب نخریم

همیشه و همه جا این جمله را شنیدیم که پا قلب دوم انسان است و اولین نتیجه ای که می توان از آن گرفت اهمیت مراقبت از آن، با استفاده نکردن از کفش های نامناسب است.

کوچک ترین ضربه، تشویش، استرس و آسیب های دیگر بر قلب انسان تاثیر می گذارند. به همین منوال، پای انسان نیز در مقابل انواع برخورد ها حساسیت های خود را دارد و باید در خرید کفش کار به آن توجه کرد.

در مقالات علم پزشکی مدرن و سنتی به اهمیت پا و ارتباط آن با کل بدن اشاره شده است. در حدی که پزشکان علم طب، ادعا می کنند میتوانند درد هایی که در جاهای مختلف بدن وجود دارد را تنها با مالش قسمتی از کف پا درمان کنند.

از طرفی هم اکثر ما به علت نوع شغل یا طرز زندگی خود، ساعت های زیادی سر پا می ایستیم که در اکثر آن کفش به پا داریم. حال اگر قصد ما خرید کفش کار باشد باید توجه بیشتری به آن داشت؛ چرا که امکان آسیب بیشتر وجود دارد.

کفش پاشنه بلند، لژ دار، لژ منفی، کفش های تابستانی، آن هایی که کفی کاملا صاف دارند، کفش های نوک تیز، کفش هایی که در تولید آنها از مواد اولیه نامناسب استفاده شده و… جزو کفش نامناسب به شمار می روند و می توانند به پا آسیب بزنند.

3-با توجه به خطرات کار خود کفش انتخاب کنیم

آسیب های کارگاهی فقط افتادن وسایل روی پا، غلتیدن ابزار آلات و… نیست. گاهی اوقات وجود یک میخ یا برآمدگی روی زمین، برق، وجود مایعات لیز و خطر سرخوردگی و… هم میتواند از عوامل خطر آفرین محیط های کارگاهی باشد. برای خرید کفش کار باید همه این موارد مورد بررسی قرار بگیرد تا بهترین انتخاب و بیشترین ایمنی برای افراد فراهم شود.

شایع ترین خطرات محل کار که می توان به راحتی با وجود کفش ایمنی از آن ها جلوگیری کرد عبارتند از:

. سقوط اجسام

. سوراخ شدن

. بریدن

. برق گرفتگی

. سوختن

. لیز خوردن

معرفی چند نمونه کفش کار استاندارد و مناسب:

کفش ایمنی سرپنجه فلزی لامبورجک

کفش ایمنی سرپنجه فلزی لامبورجک، در دو مدل ضد آب و معمولی تولید می شود.

در مدل ضد آب این کفش، از رویه ی چرم گاوی طبیعی و چرم واتر پروف (ضد آب) استفاده شده است و رویه مدل معمولی کفش ایمنی، چرم گاوی طبیعی نفوذی می باشد. شما می توانید بسته به نوع شغل و کارایی لازم در محل کار خود، هر کدام از این مدل ها را سفارش دهید.

پوتین ایمنی مدل پرو

در سرپنجه پوتین ایمنی مدل پرو، از کامپوزیت سبک که مقاومت 200 ژولی در برابر ضربه دارد استفاده شده است.

آستر این پوتین دارای رطوبت گیر است که باعث خشک ماندن پا در محیط های مرطوب و زمین های خیس می باشد و همچنین مانع از عرق کردن زیاد پا می شود.

همچنین پوتین ایمنی پرو دارای نشان استاندارد ملی ایران و تاییدیه مرکز تحقیقات و بهداشت اداره کار است که به شما مشتریان عزیز اعطا میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
موقع ثبت سفارش نگران پولش نباش | در فروشگاه فرتاک در زمان ثبت سفارش نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید.همین الان امتحان کن!
+
بستن
مقایسه