اهمیت و لزوم استفاده از وسایل حفاظت فردی

وسایل حفاظت فردی با استانداردهای بین المللی طراحی میشود و از این موضوع با اختصار PPE در دنیا یاد میشود. اهمیت و لزوم استفاده از وسایل حفاظت فردی، جلوگیری از آسیب های طولانی مدت و جزیی در سر کار است. این تجهیزات کاربران خود را در محیط کاری، از هر گونه آسیب تنفسی، جسمی و روانی حفظ میکند. با توجه به تفاوت خطرهای هر محیط کاری، آسیب های مختلفی در محیط کار، کارگران را تهدید میکند. پس تجهیزات ایمنی و وسایل حفاظت فردی باید متناسب با محیط و خطراتش در اختیار کارمندان قرار گیرد. این نکته نیز قابل ذکر است که تهیه وسایل حفاظت فردی و ایمنی بر عهده کارفرما بوده و بایست به استفاده کنندگان آموزش استفاده از آن داده شود.

اهمیت و لزوم استفاده از وسایل حفاظت فردی، در جلوگیری از خطرات شنوایی ، بینایی، مهار فیزیکی شخص در ارتفاع ، محافظت از پا و پوست کارگران احساس میشود.

اهمیت و لزوم استفاده از وسایل حفاظت فردی مسئولیت کارگران

مسئولیت استفاده و عدم استفاده از وسایل حفاظت فردی در محیط های کاری خطرناک ، بر عهده کارفرماست. در نتیجه اهمیت و لزوم استفاده از وسایل حفاظت فردی، علاوه بر موضوعات جسمی و سلامتی، به موضوعات مالی و قانونی نیز بر میگردد. تمامی کارمندان در محیط کار باید از یونیفرم مخصوص و وسایل ایمنی که در اختیار آنها گذاشته میشود، استفاده کنند.

در صورتی که کارگران تصمیم بگیرند از PPE استفاده نکنند، ممکن است در صورت بروز هرگونه مشکل در محیط کار، مسئولیتی متوجه کارفرما نشود. احتمال بروز مشکلات و حوادث غیر مترقبه در محیط های کاری بالا است. در نتیجه با استفاده از وسایل حفاظت فردی می توان از امکانات و مزایای بیمه بیکاری استفاده کرد. اهمیت و لزوم استفاده از وسایل حفاظت فردی، به دلیل قوانینی است که از جانب سازمانهای ذیربط متوجه کارفرمایان و صنایع مختلف می شود.

اهمیت و لزوم استفاده از وسایل حفاظت فردی – سلامتی کارگران

وسایل ایمنی

اهمیت و الزام استفاده کردن از وسایل حفاظت فردی در محیط کار، به خاطر حفظ سلامت شخص در مواجهه با شرایط آسیب زا میباشد. در برخی از محیط های کاری، شخص با مواد شیمیایی و گازهای سمی مواجه است که استفاده از ماسک های تخصصی در محیط کار لازم است. مورد دیگر حفاظت از گوش ها در برابر صدای ماشین آلات در محیط های صنعتی است. در صورت عدم استفاده از وسایل ایمنی ممکن است شخص سلامت عضوی از بدن خود را از دست بدهد. که این امر حسرت های طولانی مدت را در پی خواهد داشت و روی کیفیت زندگی و کار شخص تاثیر مستقیم دارد.

استفاده از لباس ایمنی مخصوص و پوشیدن کفش های ایمنی نیز از دیگر ضروریات محیط های کاری صنعتی و عمرانی است. پا که قلب دوم انسان است و در کیفیت زندگی او تاثیر به سزایی دارد، باید به وسیله کفش های ایمنی پوشیده شود. سایر وسایل ایمنی نیز که برای حفاظت از سلامت و رفاه کارگران طراحی شده اند، باید در محیط کار استفاده شود.

خطرات عدم استفاده از وسایل ایمنی فردی

تا زمانی که شخص از وسایل ایمنی در محیط پر خطر استفاده می کند شاید متوجه خطراتی که در طول روز او را تهدید می کند، نشود. اما اهمیت و الزام استفاده از وسایل حفاظت فردی، زمانی مشخص میشود که مجبور به انجام کار بدون این وسایل ایمنی شوید.

عملا در برخی از موارد انجام کار و قرارگیری در محیط آسیب زا بدون وسایل حفاظتی و ایمنی امکان پذیر نیست. همچنین با استفاده از PPE بسیاری از افراد که تا کنون از وسایل ایمنی فردی در کار خود استفاده نمی کرده اند، متوجه ایمنی و راحتی بیشتر انجام کار خود میشوند. پیش بینی اتفاقات امری محال است اما با تجهیز کردن کارگران به وسایل حفاظتی میتوان بسیاری از مشکلات حاد محیط را با کمترین آسیب پشت سر گذاشت.

با یادآوری این موضوع که اعضای سالم بدن شخص با هیچ میزان هزینه و درمان، قابلیت جایگزینی ندارد، اهمیت و لزوم استفاده از وسایل حفاظت فردی برای کارمندان مشخص میشود. ما تنها یک جفت چشم، یک جفت گوش و دو پا و دو دست داریم. سلامت پوست و ریه ها در کیفیت زندگی تاثیر به سزایی دارد که نباید در اثر سهل انگاری در محیط کار دستخوش آسیب شود. پوشیدن کفش ایمنی مانع از آسیب به پا و ستون فقرات میشود. همچنین استفاده از سایر وسایل، ایمنی بالایی را برای محیط کار به ارمغان می آورد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
مهم:باتوجه به نوسانات شدید ارزی در کشور تا ثبات وضعیت، امکان ثبت سفارش به صورت آنلاین وجود ندارد و فقط فروش تلفنی فعال است.09126050934
+
بستن
مقایسه