کفش کار چیست

کفش کار یا کفش ایمنی چیست کفش ایمنی از نظر تاریخی به هر کفشی گفته می‌شود که با پنجه ایمنی ساخته شده باشد. در ابتدا، اینها از فولاد ساخته شده بودند و به آنها “پنجه های فولادی” می گفتند، اما اکنون، کفش های ایمنی ساخته شده با آلیاژ آلومینیوم، مواد کامپوزیت و فیبر کربن (جدید) ساخته می شود. این کفش‌های ایمنی در ابتدا فقط برای محافظت از انگشتان پا ساخته شدند و مطابق با استانداردهای ANSI (موسسه استاندارد ملی آمریکا) آزمایش شدند، اما سپس استانداردهای کفش ایمنی به ASTM (استانداردهای آمریکایی برای تست و مواد) منتقل شدند.

کفش کار چیست

در طول سال‌ها، کفش‌های ایمنی به چندین کفش بسیار تخصصی تبدیل شده‌اند که از آنها خواسته می‌شود خیلی بیشتر از محافظت از انگشتان پای کارگران انجام دهند. خطر الکتریکی برای محافظت از کارگران در برابر شوک الکتریکی، اتلاف استاتیک که تجمع بار استاتیکی الکتریکی را در کارگران کاهش می‌دهد، رسانایی که بار استاتیک را در محیط‌های انفجاری کاهش می‌دهد، مقاوم در برابر سوراخ شدن جلوگیری از سوراخ شدن کف پا، مقاوم در برابر حرارت که از پاها در برابر محیط های گرم محافظت می کند و مقاوم در برابر لغزش که خطرات لغزش را کاهش می دهد.

اصطلاح مشابهی نیز وجود دارد، “کفش ایمن” که برای توصیف کفش هایی استفاده می شود که برای نیازهای ایمنی خاص ساخته شده اند که دارای پنجه ایمنی نیستند. از جمله این کفش‌ها می‌توان به کفش‌های «پنجه نرم» مقاوم در برابر لغزش و استاتیک اتلاف کننده اشاره نمود.

هر محل کار نیازهای بسیار مشخص و واضحی برای چکمه و کفش دارد، اما اکثر آنها دارای محیط های متعددی هستند که کارگرانشان در آن کار می کنند. تعیین ویژگی های هر چکمه یا کفش و اینکه کدام نوع کفش ایمنی برای هر محیط یا وظیفه شغلی مناسب تر است، می تواند دشوار باشد.

امروزه کفش‌های ایمنی در سبک‌ها یا دسته‌های مختلف با ویژگی‌های متعددی ارائه می‌شوند که سطوح مختلفی از محافظت را ارائه می‌دهند. کفش کار مورد نیاز شما بر اساس محل کار، کاری که انجام می دهید و نوع راحتی یا سبکی که ترجیح می دهید خواهد بود. ما ویژگی‌های مختلف ارائه شده برای کفش‌های ایمنی را تفکیک کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم تا ایده‌ای بهتر از آنچه نیاز دارید داشته باشید.

ویژگی های یک کفش مناسب چیست ؟

خطر الکتریکی – کارگران را در برابر مدارهای الکتریکی باز 600 ولت یا کمتر تحت شرایط خشک محافظت می کند. ایده آل برای تعمیر و نگهداری، جوشکاری و موقعیت های مهندسی.

کفش اتلاف کننده ساکن – معمولاً در هنگام ساخت اجزای کامپیوتر، رنگ های مبتنی بر حلال، مواد منفجره و پلاستیک پوشیده می شود، کفش اتلاف کننده ساکن برای کاهش الکتریسیته ساکن اضافی در بدن شما طراحی شده است. کفش ها بر اساس میزان مقاومت الکتریکی آن رتبه بندی می شوند: SD 100، SD 35 و SD 10. به عنوان مثال، SD 100 دارای حد بالایی مقاومت الکتریکی 100 مگا اهم است.

رسانا – در برابر خطرات ناشی از تجمع الکتریسیته ساکن محافظت می کند. ایده آل برای محیط های کاری خطرناک که با مواد منفجره، مایعات قابل اشتعال و گازهای قابل اشتعال سروکار دارند. این کفش ها را نباید در مناطقی که مدارهای باز یا تجهیزات با شارژ زیاد وجود دارد پوشید زیرا هیچ محافظتی ندارند.

ضد آب – کفش‌های ضد آب برای جلوگیری از نفوذ آب و در نهایت گرم و خشک نگه داشتن پاهای شما ساخته شده‌اند. این را می توان با ضد آب کردن خود پارچه و یا داشتن یک غشاء یا چکمه ضد آب در کفش انجام داد.

مقاوم در برابر لغزش – تمام کفش های ایمنی ذاتاً ضد لغزش هستند. برخی از زیره‌ها از ترکیباتی استفاده می‌کنند که خطر لغزش و افتادن را در محیط‌های کاری مرطوب، روغنی ویا چرب مانند رستوران‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز پردازش مواد غذایی کاهش می‌دهند. به طور کلی، هر چه سطح زیره بیشتر باشد، مقاومت در برابر لغزش بیشتر است.

عایق – کفشی که از نوعی ماده عایق برای گرم و خشک نگه داشتن پاها استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
موقع ثبت سفارش نگران پولش نباش | در فروشگاه فرتاک در زمان ثبت سفارش نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید.همین الان امتحان کن!
+
بستن
مقایسه