راهنمای انتخاب لباس ایمنی در محیط کار

توجه به راهنمای انتخاب لباس ایمنی در محیط کار می تواند شما را به سمت انتخاب بهترین البسه ایمنی هدایت کند. به عبارت دیگر، انتخاب لباس ایمنی به عنوان نوعی پوشش کار که محافظت از بدن شما را بر عهده دارد، دقت بالایی را می طلبد. برای انتخاب بهترین لباس ایمنی شما نیازمند دانستن اطلاعات جامع برای این کار می باشید. در این مقاله تلاش داریم تا جامع ترین راهنمای انتخاب لباس ایمنی در محیط کار را در اختیار شما قرار دهیم؛ پس با ما همراه باشید. 

خصوصیات لباس ایمنی 

اولین قدم در راهنمای انتخاب لباس ایمنی در محیط کار برای انتخاب بهترین لباس و تجهیزات ایمنی آشنایی با خصوصیات یک لباس ایمنی خوب می باشد. فراموش نکنید که هدف از خرید لباس ایمنی؛ محافظت از بدن و داشتن یک پوشش مناسب برای محیط کار می باشد. از آنجایی که در محیط های خاص کاری ممکن است برخی از عوامل تهدید کننده جان باشند، استفاده از لباس ایمنی ضرورت پیدا می‌ کند. اینکه کدام لباس ایمنی برای شما گزینه بهتری است، کاملاً به شرایط جسمانی شما و شرایط محل کارتان بستگی دارد. چرا که در محیط های صنعتی و کاری گوناگون که شرایط فرق دارد، به لباس های متفاوت نیاز است. 

از مهمترین خصوصیاتی که انواع لباس ایمنی باید داشته باشند موارد زیر هستند:

 • لباس ایمنی باید مرتب و بهترین سایز و فرم را متناسب با بدن داشته باشد. بسته به شغل مورد نظر می توان از لباس های آستین بلند یا لباسهای آستین کوتاه استفاده نمود. معمولاً در مشاغلی که مدام باید آستینها بالا باشند، نوع لباس های بدون آستین گزینه های بهتری هستند. لباس های کلاه دار باید از جنس های بارانی و ضد آب دوخته شوند. لباس های یکسره تولید شده از جنس های ویژه گزینه های بهتری برای استفاده در محیط های اسیدی و محیط های رادیو اکتیو هستند.
 • بهتر است لباس های ایمنی مدلهای ساده داشته باشند تا احتمال گیر کردن آنها به وسایل جانبی در حین حرکت و کار کردن به حداقل برسد. لباس باید به صورت ست کامل تولید شود و تمام بدن را پوشش دهد. 
 • نوع پارچه لباس ایمنی باید در برابر رطوبت و دیگر مواد محیط کار غیر قابل نفوذ باشد.  

جامع ترین راهنمای انتخاب لباس ایمنی در محیط کار

برای آنکه یک برآورد کلی از خصوصیات لازم برای تمامی لباس های ایمنی داشته باشید، تصویر زیر را در ادامه مطالعه فرمایید.

راهنمای انتخاب لباس ایمنی در محیط کار

آشنایی با انواع لباس ایمنی 

لباس های ایمنی که نوعی لباس کار مخصوص برای مشاغل مختلف هستند با نام های مخصوص به خود شناخته می شوند. این البسه نه تنها از لحاظ اسم بلکه از نظر جنس و کاربرد هایی که دارند با یکدیگر فرق می کنند. از رایج ترین انواع لباس های ایمنی موجود در بازارها موارد زیر هستند: 

 1. لباس کار ضد رادیواکتیو و ضد اسید
 2. لباس جوشکاری یا لباس ایمنی نسوز
 3. لباس کار آتش نشانی
 4. لباس کار مهندسی
 5. لباس خدماتی یا کارگری
 6. لباس کار صنایع غذایی
 7. لباس کار اداری

در طراحی و تولید لباس های ایمنی شرایط محیط کار اصلی ترین فاکتور تعیین کننده است. به این ترتیب برخی از لباس های فوق از پارچه های مخصوص تولید شده‌ اند و برخی دیگر نوعی لباس کار معمولی به شمار می آیند. لباس های ایمنی از نظر نوع لباس، طراحی و دوخت نیز متنوع هستند. به طوری که انواع لباس یکسره، لباس دو تیکه پیراهن و شلوار، روپوش، جلیقه و… نمونه هایی از آنها محسوب می شوند.  

نکات خرید 

به عنوان بخشی از راهنمای انتخاب لباس ایمنی در محیط کار، حائز اهمیت ترین نکات خرید لباس ایمنی در ادامه بیان می شوند:

 • استاندارد ترین سایز لباس را باید انتخاب کنید که نه تنها در مرتب بودن شما تاثیر دارد، بلکه در هنگام کار کردن، مزاحمت ایجاد نخواهد کرد. 
 • حتماً از نوع مخصوص لباس ایمنی در پوشش خود استفاده کنید تا تمام نکات ایمنی محل کار را به درستی رعایت کنید. 
 • لباس منتخب شما باید تمام بدن شما را پوشش دهد؛ بنابراین ست های کامل لباس ها که می توانند شامل لباس، شلوار، کفش، کلاه، روپوش و لوازم جانبی مورد نیاز مانند عینک باشند، باید هدف اصلی استفاده شما باشند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
موقع ثبت سفارش نگران پولش نباش | در فروشگاه فرتاک در زمان ثبت سفارش نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید.همین الان امتحان کن!
+
بستن
مقایسه