در تولید تجهیزات ایمنی به عنوان پارچه لباس کار از جنس های مختلفی مثل ترگال، کجراه پلی استر، کجراه پنبه، کجراه پلی استر پنبه، کتان، نایلون، تترون، ریون و … استفاده می شود. کدام یک از این پارچه ها مناسب تر است و موقع خرید کدام نوع را سفارش بدهیم؟

ابتدا باید به این نکته توجه داشت که همه ی این پارچه ها برای یک لباس کار مناسب هستند و مورد استفاده قرار می گیرند. نکته حائز اهمیت این است که برای شغل ما بهترین گزینه کدام است. در نظر گرفتن خطرات احتمالی و جلوگیری از آن ها یکی از روش هایی است که می تواند در انتخاب پارچه لباس کار مناسب به ما کمک کند. از دیگر موارد می توان به دمای کارگاه و راحتی کارگر ها اشاره کرد.

پارچه لباس کار باید به نحوی انتخاب شود که در مناطق و فصول گرمسیر احساس گرمای شدید به فرد ندهد و در مناطق و فصول سرد هم کارگر ها احساس ناراحتی نکنند. یا مثلا اگر در محیط کار اسید و یا حلال های صنعتی وجود داشت پارچه بتواند مقاومت حداقلی را در مقابل آن ها داشته باشد. یا در کار های برقی پارچه لباس کار و زیپ نارسانا باشند.

مشخصات انواع پارچه لباس کار:

پارچه ترگال:

یکی از بهترین پارچه های شناخته شده برای لباس کار، پارچه ترگال می باشد. این جنس از پارچه بیشتر در تولید لباس های فرم اداری مورد استفاده قرار می گیرد.

پارچه لباس کار ترگال از الیاف فلامنت ویسکوز است و به‌ صورت طاقه‌ای در طاقه‌های ۴۰ متری و به صورت عدلی در متراژ ۳۲۰ متری تولید و به فروش می‌رسد. پارچه لباس کار ترگال دارای الیاف پنبه در درون خود می باشد. این الیاف ها باعث خنکی لباس می شوند که این نوع از پارچه لباس کار را برای استفاده در محیط های گرم و مناطق جنوبی مناسب تر می کند. مزیت دیگر وجود الیاف پنبه در این پارچه مقاوم کردن آن در برابر آتش و جرقه است، این پارچه به علت درصد پنبه دیرتر آسیب می بیند.

وجود عرض ها، گرماژ های مختلف، رنگ ها و واریته رنگی زیاد این پارچه را به پارچه لباس کار با تنوع فراوان تبدیل کرده است.

پارچه کتان:

پارچه کتان یکی از جنس های مورد استفاده از زمان های بسیار قدیم تر بوده است. همانطور که از نام این پارچه مشخص است پارچه از الیاف کتان تشکیل شده. الیاف کتان گیاهی است و بیشتر ساختمان آن از پنبه تشکیل شده است. شاید بتوان گفت از لحاظ مقاومت پارچه لباس کار کتان مقاوم ترین است. کتان به سه نوع 30 درصد پنبه، 70 درصد پنبه و 100 درصد پنبه تقسیم می شود.

کتان در برابر شستشوی مداوم و مواد شیمیایی مقاومت قابل قبولی را ارائه می دهد.

پارچه تترون:

این پارچه از بقیه مدل ها ضخامت کمتری دارد و اکثرا جهت تولید پیراهن مردانه استفاده می شود. ضخامت کم آن باعث خنک بودن لباس های تولیدی می شود. این پارچه لباس کار بیشتر برای تولید روپوش‌های پزشکی، مقنعه، لباس‌های آشپزی و لباس‌های رستورانی، پیراهن‌های اداری استفاده می‌شود.

پارچه کجراه:

کجراه بیشتر نشان دهنده ظاهر پارچه می باشد تا جنس آن. در واقع پارچه کجراه به دسته های زیر تقسیم می شود:

  • ·             جنس فلامنت
  • ·             جنس کتان
  • ·             جنس ویسکوز

دسته های اشاره شده از پارچه لباس کار کجراه بیشترین استفاده در دوخت انواع لباس را دارند. الیاف استفاده شده در کتان کجراه پنبه است در حالی که فلامنت و ویسکوز علاوه بر پنبه درصدی پلی ستر و مواد شیمیایی نیز دارند. هر کدام از این جنس ها کاربرد و مشخصات مختص خود را دارا می باشد.

پارچه لباس کار کجراه شباهت زیادی به ترگال دارد و تفاوت آن ها در خطوط موجود روی پارچه می باشد. این خط ها در پارچه ترگال افقی هستند و مانند کجراه حالت مورب ندارند.

قیمت به صرفه این پارچه و توانایی خرید عمده آن برای مشتری باعث شده این جنس بیشتر برای دوخت انواع لباس فرم مانند یونیفرم های بیمارستانی، اداری و… استفاده شود. همچنین شغل هایی که با آتش و گرمای فراوان سروکار دارند نیازمند پوشاکی هستند که علاوه بر خنک بودن آن، در برابر حرارت و شعله مقاومت قابل قبولی ارائه دهد. به همین دلیل است که درصدی از فرم لباس های شرکت هایی مانند نفت و گاز، پمپ بنزین ها، جوشکاری و… از پارچه لباس کار کجراه کتان بهره میبرند و در مشاغلی مانند شهرداری و پرسنل شهرداری و امور دفتری از کجراه فلامنت و ویسکوز.

کجراه برای دوخت مدل‌های گوناگونی از مانتو و شلوارهای اداری گزینه بسیار ایده آل است و تولید کنندگان پوشاک از رنگبندی‌های گوناگون این پارچه برای تولید این پوشاک بسیار استقبال کرده‌اند. دوام خوب این پارچه باعث رضایت مصرف کنندگان شده است و مانتو و شلوارهای دوخته شده از آن بسیار خوش فرم و رسمی هستند.

معرفی چند نمونه لباس کار:

کاپشن و شلوار مدل مهندسی کارگاهی

قسمت سرآستین این لباس دارای دکمه است.

کاپشن این لباس کار از طریق زیپ پلاستیکی باز‌ و بسته می‌شود.

در قسمت فوقانی کاپشن مدل مهندسی کارگاهی 2 جیب دکمه ای و در قسمت پایینی هم 2 جیب قرار دارد که می‌توانید لوازم خود را با خیال راحت درون آن قرار دهید.

شلوار لباس کار دو تیکه مدل مهندسی کارگاهی، هم دارای 4 جیب است.

قد کاپشن لباس مهندسی کارگاهی 66 و شلوار آن 104 می باشد.

لباس کار

روپوش کار آشپزی مدل رها

روپوش کار آشپزی، در دسته لباس هایی قرار می گیرد که به علت نوع شغلی که در آن استفاده می شود، شست و شوی مداوم آن اهمیت بالایی دارد.

در لباس های فرم آشپزی استفاده از پارچه ای که کثیفی لباس مخصوصاً سرآستین آن را نشان ندهد، بسیار مهم است و بهتر است نخ استفاده شده مقاومت بالایی را در برابر حرارات داشته باشند تا به راحتی آتش نگیرد.

جنس پارچه این لباس از کجراه-ترگال تهیه شده است.

لباس آشپزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
موقع ثبت سفارش نگران پولش نباش | در فروشگاه فرتاک در زمان ثبت سفارش نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید.همین الان امتحان کن!
+
بستن
مقایسه