اهمیت لباس کار در کار و محل ایمنی

در تمام دنیا اهمیت تجهیزات ایمنی در زمان استفاده از ابزار آلات کاری مهم است. سازمان های کار و ایمنی به خوبی می دانند که تنها راه حفاظت از جان کاربران استفاده از ابزارهای ایمنی است. در صورتی که کارگران از لباس کار و تجهیزات ایمنی استفاده کنند در برابر خطرات بهداشتی و ایمنی محل کار مصون خواهند بود. سازمان های جهانی نام خاصی را برای تجهیزات حفاظتی شخصی انتخاب نمودند. این نام عبارت است از: ppe (Personal Protective Equipment). استفاده از لباس ایمنی باعث میشود که مسائل مربوط به قوانین و ایمنی محیط کار رعایت شده و محیط امنی را برای کارگر فراهم شود.

آیا لباس کار در دسته تجهیزات ایمنی قرار می گیرد؟

لباس کار یکی از مواردی است که در دسته ی تجهیزات ایمنی قرار می گیرد. لباس کار مناسب به عنوان یکی از راه های ارتقاء ایمنی به کار می رود. ارتقای ایمنی از دو جهت حائز اهمیت است؛ اولین جهت برای حفظ جان کارگر و دومین جهت برای امنیت محیط کارگاهی است. بسیاری از شرکت ها و محیط های کارگاهی به دلایل مختلف از جمله: وقت گیر بودن و هزینه ی بالا از تجهیزات مناسب فنی و ایمنی استفاده نمی کنند. اما شرکت هایی وجود دارند که استفاده از تجهیزات ایمنی را نوعی سرمایه‌ گذاری ضروری برای شرکت می دانند. شرکت های اخیر میخواهند مطمئن شوند تا هیچ حادثه ای محیط کارگاه و جان کارگر را تهدید نمی کند.

تجهیزات ایمنی برای کارگر ضروری هستند

چرا باید قوانین مربوط به تجهیزات ایمنی برای پوشیدن لباس کار را رعایت کنیم؟

رعایت قانون مربوط به تجهیزات ایمنی برای پوشیدن لباس کار و ابزار لباس های ایمنی الزامیست. قوانین، تضمین کننده حقوق مادی و معنوی کارفرما و کارگر هستند که توسط سازمان ها و ارگان های ذیصلاح وضع شده اند. این قوانین میزان خطرات احتمالی در محیط های مختلف کارگاهی را بررسی کرده و بر اساس آن ها نوع لباس کار را تعیین می کنند. اگر هر شرکت و یا موسسه کارگاهی نتواند کارگران را ملزم به پوشیدن لباس کار کند با عواقب قانونی روبرو خواهد شد. پس در نتیجه اولین دلیل برای رعایت قانون مربوط به الزام آن و دستور های صنفی است.

 الزام کارگران به استفاده از تجهیزات ایمنی و لباس کار باعث سهولت در مدیریت می شود. رعایت قانون و پوشیدن لباس کار باعث می شود که میزان حجم کاری کارگران و حادثه های مربوط به کار کاسته شود. بر همین اساس استفاده از ابزارهای فنی و ایمنی باعث می شود که از میزان حجم کاری مدیریت کارگاه نیز کاسته شود. الزام برای استفاده از لباس های ایمنی هر صنف، باعث میشوند که از هرگونه همکاری برای نپوشیدن آن جلوگیری شود. یعنی در مواردی، کارگران با بازرس کنترل کیفی تبانی کرده و نتیجه ی این تبانی، عدم پوشیدن لباس های کار است. بر همین اساس رعایت قانون باعث تضمین برای پوشیدن لباس کار و استفاده از تجهیزات فنی و ایمنی است.

ابزار محافظت شخصی شامل چه مواردی است؟

ابزارهای مختلفی در تجهیزات ایمنی وجود دارند. به طور مثال در برخی از لباس های کار ابزار های تنفسی تعبیه شده است. لباس ها با توجه به محیط کار و میزان خطر پذیری کارگر، طراحی و استفاده می شوند. به طور مثال در محیط هایی که نوع تنفس در آنها سخت است ابزار های تنفسی در آنها تعبیه می‌ شوند. بعضی از مهم ترین محیط های کاری که نیاز به ابزار تنفسی دارند عبارتند از: معادن و محیط های کارگاهی شیمیایی. لباس کار امکان دارد موارد زیادی را شامل شود که با توجه به هر کارگر تعیین می شود. به طور مثال امکان دارد برای بعضی از کارگران علاوه بر لباس کار نیاز به عینک کار نیز وجود داشته باشد.

محیط های کارگاهی که در آنها مواد شیمیایی و اشیای نوک تیز وجود دارد نیاز به عینک دارند. بر همین اساس تجهیزات ایمنی و لباس کار با توجه به نوع محیط کارگاهی و قوانین آن حوزه تعیین می شوند. به طور مثال در محیط های کارگاهی که سر و صدای زیاد دارند و اشیای سنگین جابجا می شوند، استفاده از گوشی ضروری است.

منابع:https://coalfaceworkwear.com.au/blog/the-importance-of-protective-work-clothes-in-the-workplace/

  • تیم تحریریه
  • شهریور 1, 1402
  • 40 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
موقع ثبت سفارش نگران پولش نباش | در فروشگاه فرتاک در زمان ثبت سفارش نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید.همین الان امتحان کن!
+
بستن
مقایسه