انواع کفش ایمنی چیست؟ کاربرد + مزایا

انواع کفش ایمنی چیست؟ به جهت محافظت از سلامتی کارگر طراحی شده اند. یک دسته ی مهم از تجهیزات ایمنی مربوط به کفش های ایمنی میشود که کارگران کارگاهی بیشترین استفاده از آن را دارند. محافظت از پا برای کارگران به خصوص کسانی که بیماری خاصی دارند اهمیت زیادی دارد. کوچکترین آسیب به پا باعث میشود که نه تنها پای خود را از دست بدهند بلکه جان آنها نیز در معرض خطر قرار گیرد. این دسته از کارگران باید بیش از سایر کارگران به وضعیت ایمنی خود اهمیت دهند تا از خطرات مصون باشند. هرگونه سهل انگاری در انتخاب کفش های ایمنی و ابزار آلات کار باعث می شود که خسارت های سنگینی برایشان به وجود آید.

 چرا کفش های ایمنی در دسته تجهیزات ایمنی قرار گرفته اند؟

یک قسمت از تجهیزات ایمنی مربوط به ابزار آلات محافظتی برای حفاظت از پا است. این نوع ابزار آلات را کفش ایمنی می نامند که به جهت محافظت از تمام قسمت های پا طراحی شده اند. کفش های ایمنی دارای یک هدف اصلی هستند که این هدف همان ایجاد پوشش و ایمنی برای پاها است. اما اهداف جانبی دیگری برای کفش ها وجود دارند که با توجه به مشاغل تعیین می شوند. به طور مثال یکی از اهداف جانبی که برای کارفرمایان اهمیت فوق العاده زیادی دارد، تحرک کارگر است. کارفرما به دنبال این موضوع است که کارگران بتوانند بیشترین تحرک و جابجایی برای انجام کارهای کارگاهی را داشته باشند. بر همین اساس کارفرمایان نیاز به کفش هایی دارند که بتوانند این هدف را محقق سازند.

کفش های ایمنی برای کسب استانداردهای تجهیزات ایمنی در دو دسته کلی طراحی شده اند. دسته اول کفش هایی هستند که به طور بدون ساقه طراحی شده اند و دسته دوم کفش هایی هستند که ساقه دار می باشند. کفش های دسته اول مربوط به محیط های کارگاهی میشوند که هیچ آسیبی متوجه مچ پا نمی شود. کفش های دسته دوم نیز مخصوص محیط هایی طراحی شده اند که در آنها احتمال آسیب رسیدن به مچ پا وجود دارد.

چه ویژگی هایی در تجهیزات ایمنی برای طراحی کفش های ایمنی وجود دارد؟

 تجهیزات ایمنی با توجه به ریسک ها و آسیب هایی که در یک شغل وجود دارند، استانداردهای لازم را پیش بینی نموده است. به طور مثال کارگرانی را که در انبارها کار می کنند تصور کنید؛ نکته مهم همه ی آنها ایستادن طولانی مدت در طول روز است. بر همین اساس آنها کفش هایی لازم دارند که علاوه بر ایمنی بتواند کف راحتی داشته باشد تا پاهای آنها را اذیت نکند. لذا به این کارگران توصیه می‌ کنیم که نیازی به بررسی کف زیرین کفش ندارند و فقط باید کف داخلی نرم وجود داشته باشند. شاید بعضی از کارگرها بپرسند که: اگر به نوع محیط کار اهمیت ندهیم و کفش اشتباهی را انتخاب کنیم چه اتفاقی میافتد؟

یکی از اقدامات لازم برای خرید تجهیزات ایمنی این است که پیش بینی های لازم را انجام دهید. به طور مثال در صورتی که کفش ایمنی خود را به طور اشتباه تهیه کنید باید عواقب آن را بپذیرید. همچنین در صورتی که به نوع و شرایط کاری خود دقت نکنید و کفش نامناسبی را تهیه کنید باید بدانید که عملکرد شما افت می کند. اولین نتیجه ای که برای انتخاب کفش نامناسب به وجود می ‌آید این است که پاهای شما به شدت درد خواهند گرفت. دومین مشکلی که به وجود می‌ آید این است که تاول ها و مشکلات سلامتی برای پاها به وجود خواهند آمد.

آسیب های عدم استفاده از تجهیزات ایمنی خطرناک هستند

انتخاب درست کفش های ایمنی چه مزایا و نتیجه ای دارد؟

انتخاب درست تجهیزات ایمنی و کفش های کار باعث می شود که در مرحله اول، جان کارگران در امان باشد. در مرحله دوم استفاده از کفش های ایمنی باعث می شود که عملکرد کارگر به طور چشمگیری افزایش یابد. افزایش یافتن عملکرد کارگر باعث میشود که او کار بیشتری انجام دهد و کارفرما سود بیشتری کسب کند. همچنین آسیب های حوزه سلامتی که متوجه کارگران است در صورت استفاده از کفش های ایمنی کمتر اتفاق می ‌افتند.

  • تیم تحریریه
  • اردیبهشت 23, 1402
  • 36 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
مهم:باتوجه به نوسانات شدید ارزی در کشور تا ثبات وضعیت، امکان ثبت سفارش به صورت آنلاین وجود ندارد و فقط فروش تلفنی فعال است.09126050934
+
بستن
مقایسه