استفاده صحیح از کفش ایمنی

استفاده صحیح از کفش ایمنی و لباس ایمنی اهمیت دارد؛ زیرا تنها در این صورت است که می‌ توان از تمام مزایای آنها بهره مند شد. به علاوه، با این کار بر طول عمر تجهیزات ایمنی افزوده می گردد و مدت بیشتری می توانید آنها را مورد استفاده قرار دهید. استفاده صحیح از کفش ایمنی و لباس ایمنی اصول ساده‌ ای دارد و اغلب ما با آنها آشنا هستیم؛ آنچه اهمیت دارد اجرای به موقع این اصول است. 

آموزش استفاده صحیح از کفش ایمنی و لباس ایمنی

استفاده صحیح ازکفش ایمنی و لباس ایمنی باید از دو نظر فرهنگ سازی شود؛ اول استفاده از نوع مخصوص این تجهیزات و دوم استفاده صحیح و به موقع از آنها. چرا که تنوع کفش و لباس ایمنی زیاد می باشد و هر کس باید متناسب با شغل و نیاز خود از آنها بهره ببرد. از طرفی استفاده از کفش و لباس ایمنی باید به طرز درستی انجام گیرد تا نکات ایمنی به درستی رعایت شوند. 

تجهیزات ایمنی

اهمیت استفاده صحیح از کفش ایمنی و لباس ایمنی 

امروزه تقریباً متناسب با تمامی صنعت ها انواع کفش، لباس و تجهیزات ایمنی تولید می شوند. به طوری که همه بر اساس شرایط کار خود می توانند مجهزترین پوشش ایمنی را داشته باشند. به طور مثال موارد زیر چند نمونه از آنها هستند:

 1. کفش و لباس ایمنی کارگران ساختمان
 2. کفش و لباس ایمنی آتش نشان
 3. کفش و لباس ایمنی جوشکار
 4. کفش و لباس ایمنی مهندس
 5. کفش و لباس ایمنی برق کار
 6. کفش و لباس ایمنی مکانیک
 7. کفش و لباس ایمنی معدن
 8. کفش و لباس ایمنی صنایع شیمیایی

و غیره. در انتخاب و خرید هر کدام از موارد ذکر شده باید هوشیار بود و متناسب با نیاز خود باید عمل کرد. در طراحی و دوخت این تجهیزات تلاش شده تا از بهترین مواد مقاوم در برابر شرایط و عوامل محیطی استفاده گردد. بنابراین، پوشیدن آنها می تواند صدمه ناشی از خطرات احتمالی را به حداقل برساند. استفاده از تجهیزات ایمنی مکمل مانند عینک، کلاه و… نیز توصیه می شود و هر کدام از این موارد به نوبه خود حائز اهمیت هستند. 

طرز استفاده صحیح از کفش ایمنی و لباس ایمنی

به منظور آشنایی با طرز استفاده صحیح از کفش ایمنی و لباس ایمنی، در ادامه این مطلب نکاتی بیان می شوند که دانستن آنها خالی از لطف نیست:

 • استفاده صحیح از کفش ایمنی هم به نحوه پوشیدن و هم به زمان استفاده از آنها مربوط است. برای پوشیدن کفش در صورت لزوم باید بند کفش را سست کرد. بعد از پوشیدن نیز بند کفش باید به درستی بسته شود. در زمان بیرون آوردن کفش نیز به همین صورت. از قرار دادن پاشنه پا بر روی قسمت عقب کفش که منجر به شکستگی، تغییر حالت و آسیب رسیدن به کفش می شود نیز باید جلوگیری کرد.
 • کفش ایمنی مختص کار و شغل شماست؛ بنابراین از پوشیدن آن در مکان های دیگر باید جلوگیری کرد. 
 • در پوشیدن لباس ایمنی نیز ضمن آنکه باید از لباس مخصوص شغل خود استفاده کرد، باید انتخاب لباس های ساده مدنظر باشد. همچنین، آستین کوتاه یا آستین دار بودن لباس با توجه به نوع شغل مشخص می شود. از باز گذاشتن جلوی لباس نیز باید جلوگیری کرد. 
 • تجهیزات ایمنی خود را در تمام مدتی که در محل کار هستید باید به تن داشته باشید.
 • نظافت زودهنگام نیز برای استفاده صحیح از کفش ایمنی و لباس کار اهمیت دارد. 
 • از لباس و کفش های هم اندازه با سایز بدن و پای خود استفاده کنید تا برای شما مزاحمتی نداشته باشند. 
 • مراقبت از کفش و لباس ایمنی نیز در همه حال باید مد نظر شما باشد. 

مزایای استفاده صحیح ازکفش و لباس ایمنی

 • از مهمترین مزایای استفاده صحیح از کفش ایمنی مراقبت از پا به عنوان قلب دوم انسان است. پوشیدن کفش ایمنی مجهز به هرگونه خطر احتمالی در محیط کار را خنثی می کند.
 • استفاده از پوشش و تجهیزات ایمنی باعث می شود که به سایر لباس های شما آسیب وارد نشود. 
 • پوشیدن لباس کار بر اساس شرایط کار هم به منضبط شدن شما و محیط کار کمک می کند و هم باعث رعایت قوانین کار می شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
موقع ثبت سفارش نگران پولش نباش | در فروشگاه فرتاک در زمان ثبت سفارش نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید.همین الان امتحان کن!
+
بستن
مقایسه